Podsumowanie II edycji konferencji „Smart City Wielkopolska 2021”
Podsumowanie II edycji konferencji „Smart City Wielkopolska 2021”
18 czerwca, 2021

16 czerwca 2021 odbyła się II edycja konferencji „Smart City Wielkopolska 2021” organizowana przez spółkę Wielkopolskie Centrum Wspierania Inwestycji i Smart City Poznań. Wydarzenie miało charakter edukacyjny i było platformą współpracy wielkopolskich miast. Główną ideą było pokazanie inspirujących rozwiązań i pomysłów, tworzących miasta przyszłości. Różnorodna tematyka wykładów spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem uczestników. Konferencja odbyła się w formie hybrydowej, a transmisję na żywo ze studia MTP można było oglądać online. W wydarzeniu wzięło udział blisko 200 osób z różnych środowisk: samorządowcy, przedstawiciele nauki, biznesu i mieszkańcy miast.

Uczestników konferencji przywitał Zastępca Prezydenta Miasta, Mariusz Wiśniewski. Konferencję prowadziła Ewa Torzyńska, Dyrektorka Wydziału Rozwoju Miasta Ostrów Wielkopolski i Michał Łakomski, Dyrektor Biura Cyfryzacji i Cyberbezpieczeństwa Miasta Poznania. Podczas konferencji mogliśmy wysłuchać inspirującego wykładu dr Michała Boniego z Uniwersytetu SWPS, który mówił o tym jakie lekcje należy wyciągnąć z pandemii COVID-19 i jak miasta poradziły sobie w kryzysie. Z kolei Piotr Beńke z IBM oraz Wojciech Stramski z Beyond.pl, mówili o technologicznych rozwiązaniach dla miast w zakresie sztucznej inteligencji i rozwiązań chmurowych. Paweł Wójcik ze SkySnap, przedstawił możliwości zastosowania dronów w przestrzeni miejskiej i wybiegając w przyszłość mówił o tym, co czeka nas w związku z szybko rozwijającą się branżą bezzałogowych statków powietrznych.

Pandemia pokazała, również, że miasta muszą coraz częściej korzystać z cyfrowych rozwiązań do komunikowania się z mieszkańcami. W tym obszarze Olga Dzieciątkowska z Miasta Poznania przedstawiła aplikację mobilną Smart City Poznań, która pozwala na dwustronną komunikację na linii miasto-mieszkańcy-miasto. Zastępca Prezydenta Miasta Gniezna, Jarosław Grobelny przedstawił wyjątkowy projekt pt. „Stolica eXperymentu – jako element budowania kadr specjalizacji przyszłości”, w którym zwrócił uwagę na jakość edukacji młodzieży oraz odpowiedni dobór specjalizacji. Na konferencji nie zabrakło informacji o możliwościach finansowania projektów smart, o których mówiła Katarzyna Szumielewicz z Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej, Komisji Europejskiej. Na koniec części prelekcyjnej mogliśmy zapoznać się z innowacyjnym projektem dotyczącym wykorzystania paliwa wodorowego na potrzeby miasta, którym podzielił się Zastępca Prezydenta ds. gospodarczych Miasta Konina, Paweł Adamów.

Podczas Konferencji nie zabrakło również dyskusji o miastach w czasie pandemii Covid-19, innowacyjnych rozwiązaniach energetycznych oraz działaniach w zakresie ochrony klimatu. Swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami podzielili się w debacie Zastępca Prezydenta Miasta Poznania, Mariusz Wiśniewski, Prezydent Miasta Piła, Piotr Głowski, Zastępca Prezydenta Miasta Gniezna, Jarosław Grobelny i Tomasz Telesiński Dyrektor biura, Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski. Debatę prowadziła Katarzyna Kruszka-Pytlik, Dyrektorka Wydziału Gospodarki Komunalnej Miasta Poznania.

 

 

Organizatorzy pragną podziękować:

Partnerowi Strategicznemu: Beyond.pl.

Patronowi Honorowemu: Komisji Europejskiej Przedstawicielstwo w Polsce.

Patronowi Medialnemu: smartcityexpert.pl.

Partnerom konferencji, miastom: Chodzież, Gniezno, Konin, Leszno, Ostrów Wielkopolski, Piła i Śrem.

Partnerom Biznesowym: IBM, Grupie MTP, PPTP oraz Sky Snap.

Dziękujemy w szczególności prowadzącym konferencję i debatę, wszystkim prelegentkom i prelegentom oraz Uczestnikom konferencji.

Do zobaczenia na III edycji Smart City Wielkopolska 2022.

 

 

 

bip
#

Poznań,
28 Czerwca 1956r. nr 406

 

#

+48 61 6686984
biuro@wcwi.com.pl

 

#

Poznań,
28 Czerwca 1956r. nr 406

 

#

+48 61 6686984
biuro@wcwi.com.pl

 

Copyright © by WCWI Sp. z o.o.
Skip to content